Az automatikus sebességváltók kényelmet és könnyedséget nyújtanak a vezetők számára. Ugyanakkor,...
Műszaki vizsga menete
A vezérműszíj csereperiódus jelentősége és menete
A vezérműszíj az autó motorjának kritikus alkatrésze, amely biztosítja a motor szelepjeinek és...
Autó generátor feszültségszabályzó hiba jelei: útmutató
Akik rendelkeznek autóval, azok számára nyilvánvaló, hogy a generátor a gépjármű egyik roppant...
DSG váltó hibák: a leggyakoribb esetek
A DSG váltók egyre népszerűbbek az autógyártók körében, mivel egyaránt javítják a gépjármű...
Autó karbantartás kezdőknek: mikre figyeljünk?
Csakúgy, mint minden gépet, a személygépkocsikat is rendszeresen ápolni kell. Az autó karbantartás...
Autó klíma hibák: gyakori okok és jelek
A gépjármű légkondicionáló berendezése egy igen értékes alkotóelem, különösen a nyári hónapokban....
KPM vizsga: mit kell tudni róla?
A KPM vizsga – manapság nem ritkán NKH vizsga – a Nemzeti Közlekedési Hatóság által felügyelt...
Olaj viszkozitás: a legfontosabb tudnivalók
Gépjárművünk motorjának védelméhez elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az olaj viszkozitás...
Műszaki vizsga érvényessége: a legfontosabb tudnivalók
Akik rendelkeznek gépjárművel, azok számára egyáltalán nem ismeretlen a műszaki vizsga. Ezen...
Hibajelzések a műszerfalon: mit jelentenek?
A hibajelzések a műszerfalon számos lényeges információval szolgálnak a sofőr számára, ezért...
Szeretné igénybe venni szolgáltatásaink egyikét?
Ha problémája van az autójával, bátran vegye fel velünk a kapcsolatot!
Változnak az idők, és változott maga a műszaki vizsga menete is. A rendszer célja azonban ugyanaz maradt: meggyőződni arról, hogy a közlekedés biztonságos legyen mindenki számára. A műszaki vizsga bár egy igen egyszerű folyamat, sok járműtulajdonos azonban még sincs teljesen tisztában a menetével, a szükséges okmányokkal, vagy mondjuk a hibakategóriákkal. Lássuk, hogyan zajlik egy műszaki vizsga, és miket érdemes tudni róla!
(Forrás: Freepik.com)
A műszaki vizsga érvényességi ideje
A műszaki vizsga érvényességi ideje egy nagyon fontos tényező, ezért legelőször annak tartamával érdemes tisztában lenni. Ha nem vesszük észre a jármű használata során, hogy annak lejárt a műszakija, nagy rizikót vállalunk. Nem pusztán anyagilag szenvedjük meg, ha lebukunk, hanem sokkal súlyosabb következményei is lehetnek egy rejtőző meghibásodás esetén.
Minden új autó esetében a műszaki vizsgának az érvényességi ideje 4 év. Amennyiben használt autóról van szó, akkor az első használattól kezdődően három évig 3 naptári évben határozzák meg, a jármű műszaki érvényességét. Amennyiben letelt a három év, utána 2 évben adják meg a vizsga hatályát.
Lehetnek egyedibb esetek – pl. egy vonóhorog felszerelése esetén -, amikor újra vizsgáztatjuk a gépjárművet. Amennyiben három naptári éven belül vagyunk vizsgaérvényesség tekintetében, akkor az további 3 évig fogják meghosszabbítani.
A műszaki vizsga menete alatt tapasztalható hibák kategóriák szerint
Egy 2018. május 22-én meghozott rendelet óta megváltozott a műszaki vizsga követelményrendszere. Innentől az átvizsgálni szükséges műszaki hibákat súlyosságuk szerint 3 csoportba kategorizálták:
Kisebb jellegű hibák
Azok a hiányosságok, valamint a szabályoktól való apróbb eltérések tartoznak ide, amelyek nem nagyon befolyásolják a jármű biztonságát, vagy szennyezik a környezetet. Az ilyen jellegű, kisebb műszaki hibák miatt nem fog a gépjármű megbukni a műszaki vizsgán. Más szóval, teljesen alkalmasnak a közúti közlekedésre, amennyiben efféle, kis jelentőséggel bíró problémái vannak.
Komolyabb meghibásodások
Ebbe a kategóriába már azokat a jelentősebb meghibásodásokat soroljuk, amelyek a jármű, más közlekedők, és a környezet biztonságát nagyobb mértékben veszélyeztetik. Ide tartozik pl. az erősen kopott fékdob vagy féktárcsa, valamint azok a problémák, amelyek jelentősen eltérnek az elvárásoktól.
Veszélyesnek minősülő hibák
A veszélyes hibák azok a hiányosságok vagy roncsolódások a járműben, amelyek a közlekedőkre, valamint a környezetre közvetlenül veszélyesek. Ha olyan járművel vágunk bele a műszaki vizsgáztatásba, amelynek például a fékpedálja túl nagy holtjátékkal rendelkezik, valószínűleg el fogunk bukni a vizsgán.
(Forrás: Freepik.com)
A műszaki vizsga menete
A műszaki vizsga menete – egy profi csapat kezei által – a látszat ellenére egy igen egyszerű művelet. A műszaki vizsgához mindenekelőtt szükséges:
- a tulajdonos személyigazolványa, lakcímkártyája
- a gépjármű forgalmi engedélye
- érvényes kötelező felelősségbiztosítása (befizetési igazolószelvény vagy kötvény is megfelel)
Ezután a vizsgáztató megvizsgálja az átvett dokumentumokat, és beazonosítják, hogy ki hozta a járművet. Abban az esetben, ha ez a személy nem a gép tulajdonosa, akkor szükség lesz még egy meghatalmazásra is. Amint megtörtént az okmányok azonosítása, a vizsgáztató leellenőrzi a gépjárművet, hogy valóban megegyezik-e azzal, amelynek a dokumentumát megkapták.
Ezután egy aknás, közlekedésbiztonsági, szemrevételezéssel elvégzett átvizsgálás következik. Ilyenkor főként az autó szerkezeti elemeinek, futóműveinek az állapotát nézik meg, és keresik a sikeres műszaki vizsgát meghiúsító sérüléseket, problémákat. Az ezt történő környezetvédelmi felülvizsgálat, majd egy lengéscsillapító-, végül egy fékpadi mérés.
Ha minden az elvárásoknak megfelelően zajlott, és átmentünk a műszaki vizsgán, nem marad más hátra, mint az adminisztrálás, illetve a számlák kiállítása. A műszaki vizsgáztatás időtartamának a technológiai része előre meghatározott, a mértéke általában a vizsgasoron dolgozók létszámától függ. Egy profi csapat az egész műveletet körülbelül 30 perc alatt elvégzi.
Érdemes észben tartani, hogy járművünk műszaki vizsgájának mikor közeledik a vége. Tanácsos a műszaki lejárta előtt egy hónappal már bejelentkezni időpontra, hogy az esetleges javításokra még legyen idő. Így még nagyobb esélyt adunk magunknak, hogy járművünk sikeresen átmenjen majd a vizsgán.
Hasznosnak találta bejegyzésünket? Akkor érdekelheti Milyen olaj kell az autómba c. írásunk is!